top of page
Search
  • Writer's picturePiotr

Kanapa (Polish version)


Kanapa w domu przyjaciół, u których nocowałem podzielona była na dwie równe części. Kanapa A po prawej, była miękka. Kanapa B, po lewej, była twarda. Poziomy ich twardości można określić poprzez obrazowe zestawienie ich z twardością betonu i chmury. Kanapa A (miękka) jest około 500000 razy twardsza od chmury. Kanapa B (twarda) jest o około 65% bardziej miękka od betonowej płyty. Proporcja twardości Kanapy A do Kanapy B to około 30 do 70.

Gdybym kanapę ową dzielił z osobą towarzyszącą mi w podróży, musielibyśmy dokonać wyboru na podstawie subiektywnych preferencji. Osoba, która woli spać na miękkim, spałaby oczywiście na Kanapie A obok osoby, która woli twardo. Wymaga to minimalnego poziomu komunikacji. Jeśli komunikacji brakuje, obie strony mogą skończyć na połowie kanapy o niewłaściwej dla nich twardości. W przypadku identycznych preferencji twardości posłania, wybór musiałby odbyć się drogą losową. “Orzeł, czy reszka”, “kamień, nożyczki, papier”, “ciągnięcie słomek” to najskuteczniejsze i wolne od relatywizmów sposoby na zdeterminowanie losu. Mecz zapaśniczy, partia szachów, szermierka, konkurs plastyczny, porównanie zawartości kont bankowych są metodami mniej fair. Ich rezultat jest zdeterminowany bowiem wrodzonymi cechami fizycznymi i umysłowymi oraz nabytymi umiejętnościami i kapitałem, a jak wiadomo w kanapowych negocjacjach ten, kto umie więcej lub ma więcej pieniędzy ma automatycznie niesprawiedliwą przewagę nad pozostałymi uczestnikami kanapowego konkursu. Jest też opcja zagarnięcia sobie pożądanej połowy lub nawet całości siłą lub przebiegłym fortelem.


Tej Krakowskiej nocy barbórkowej byłem jednak sam i negocjacje mogłem przeprowadzić wyłącznie z samym sobą. W moim przypadku nie jest to łatwe.


Dużo myślałem ostatnio o zdrowiu mojego kręgosłupa. Często wykonuję ćwiczenia poprawiające posturę. Postura człowieka wyprostowanego powinna być wyprostowana! Prosty kręgosłup, to zdrowy kręgosłup, pozbawiony bólu. Proste plecy pozwalają innym ludziom spojrzeć, bądź nawet napluć w moją twarz z większą łatwością. Takie wystawianie własnej twarzy na pastwę żywiołów wymaga jednak dużej siły woli i odwagi, w której osiągnięciu może pomóc właśnie prawidłowa postawa. Jest to paradoks, nad którym wciąż zastanawiają się psychoanalitycy. Mowa ciała, wpływa na stan umysłu. Fake it till you make it! - to ulubione powiedzonko bossów amerykańskich korporacji cierpiących na tzw. impostor syndrome. Impostor syndrome (syndrom oszusta) jest przypadłością dotykającą w szczególności kobiety, osoby starsze i mniejszości narodowe. Pozostali pozbawieni tej przypadłości idą na całość bez względu na wartość ich umiejętności, zawartość ich umysłu oraz charakter i dlatego to oni zawsze wypływają na powierzchnię.

W weterynarii znana jest metoda pomocy psom cierpiącym na depresję polegająca na sztucznym poruszaniu (merdaniu) ich ogonami lup podnoszeniu do góry ich skulonych ogonów. Impuls tego wymuszonego merdania pomaga smutnym psom osiągnąć stan wesołości niczym za sprawą korbki uruchamiającej silnik starodawnego samochodu. Podobnie jest z utrzymywaniem prawidłowej postawy. Rozwiązaniami dla naszych odwiecznych oper mydlanych, melodramatów i emocjonalnych rozklejeń na skalę międzyplanetarną okazują się właśnie rzeczy tak absurdalnie banalne jak to wymuszone merdanie lub prosty kręgosłup: “więcej magnezu”, “więcej światła słonecznego”, “więcej snu”, “więcej jodu”, “uśmiechanie się do lustra”, “poranne ćwiczenia”, “Paracetamol”.

Większość filozofów rozprawiających o ludzkiej rozpaczy i beznadziei mogłaby tylko dostarczyć swoim ciałom trochę więcej witaminy D oraz magnezu w porannym smoothie i nikt by o nich nigdy nie usłyszał lub znani byliby jako filantropi lub specjaliści od PR, HR czy marketingu. Van Gogh, któremu udzielono odpowiedniej pomocy medycznej mógłby dużo zdziałać jako dizajner reklamowy.


Fake it till you make it! Z odwagą wybrałem więc szlachetną stronę twardą lecz myśli nie pozwalały mi zasnąć. Otworzyłem laptopa i zacząłem je zapisywać. Gdy skończę, zapewne przeniosę się na stronę miękką dla łatwiejszego zaśnięcia. Zanim zasnę, chcę wypróbować wszystkie dane mi opcje.

20 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page